Щоб ви не робили, кількість добра має подвоюватись

понеділок, 4 березня 2013 р.

Методика «12 тварин» Б. К. Пашнєва


Методикою «12 тварин» Б. К. Пашнєва
Сутність розробки: алгоритмізація, структурування і формалізація діагностичної роботи психолога, розробка форми індивідуальної консультативної довідки.
1.ПЛАНУВАННЯ
 Цілі і задачі:
  •   виявлення індивідуальних типологічних рис особистості;
     від стеження якісних особистісних змін у процесі розвитку особистості учня;


     виявлення основних рис характеру та тимчасових психічних станів;
     визначення потребово-мотиваційної сфери особистості;
     інформація про рівень намагань та особливості самооцінки,
     деякі особливості нервової регуляції та зовнішніх форм поведінки індивіда;
     діагностика емоційно-афективної сфери учня;
     інформація про особистісні риси та внутрішній світ обстежуваного;
     виявлення основних складностей та протиріч у розвитку особистості.
Контингент, вікові категорії: вікових обмежень практично не існує, обстеження за цією методикою можна проводити як з дітьми молодшого, так і старшого віку (і навіть із дорос­лими).
Строки проведення: запланувати методику «12 тварин» можна на будь-який період року. Наприклад, II півріччя, березень-квітень. Методика цікава і нескладна у використанні, як більшість проективних технік. Тому її можна проводити на будь-якому уроку, вона займає приблизно 15 хвилин і може бути як приємний «сюрприз» після більш складного та серйоз­ного випробування.
2.ОРГАНІЗАЦІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ
Матеріали та обладнання: наочний матеріал (список 12 тварин у вигляді плакату або на дошці), аркуші, олівці, ручки.
Тварини: сова, заєць, ведмідь, ящірка, павич, лисиця, лев, миша, рись, голуб, олень, со­бака.
Інструкція. «Підпишіть, будь ласка, аркуші — ваше прізвище та ім'я, вік, сьогодніш­нє число та клас, у якому ви вчитеся. Далі проставте у стовпчик номери від 1 до 12. А тепер уявіть, що ми потрапили до зоопарку, де знаходяться різні тварини. Ось список 12 тварин — подивіться уважно та під номером 1 запишіть істоту, яка вам подобається найбільше і до якої б ви прийшли перш за все. Тепер під номером 12 запишіть тварину, яка вам не подобаєть­ся більше за всіх. Далі під номером 2 поставте тварину, що подобається із тих, що зосталися у списку, під номером 11 — що не подобається. Так працюйте і надалі (3 — 10, 4 — 9...). Та­ким чином, ми отримали ранжувальний ряд, тобто розставили цих тварин за ступенем при­вабливості для вас.
Тепер подивіться у свій список і підкресліть однією прямою лінією ту тварину, на яку, як вам здається, ви схожі. Двома рисками — ту тварину, на яку хотіли б бути схожими. І хви­лястою лінією — істоту, на яку б ніколи не хотіли бути схожими».
Процедура тестування: слідкуйте, щоб діти не заважали одне одному. Вони не повинні оцінювати та пояснювати свій вибір вголос.
3. ОБРОБКА, ОЦІНКА ТА ІНТЕРПРЕТАЦІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ
Диференціально-діагностичнна значимість кожної тестової тварини визначається міс­цем у ранжованому ряді, поєднанням з іншими тваринами, реальною та ідеальною ідентифі­кацією. Найбільш детальну та повну інтерпретацію тесту ви можете знайти у журналі «Прак­тична психологія та соціальна робота» № 3 за 2005 рік. Там наведені детальні коментарі,
вказані усі можливі варіанти поєднання тварин, номери їх рангового місця, їх реальна та іде­альна ідентифікація. Далі йде назва типу акцентуації та опис особистісних рис. Але ця інтер­претація доволі складна і займає багато часу, а також потребує спеціальної фахової підготов­ки. Тому тут надається дуже спрощене і коротке, навіть «побутове» пояснення — за принци­пом першості вибору.
Інтерпретація результатів. Необхідно знати, що істота, яку поставили не перше місце, вказує на конституційні риси. Тварина, яку підкреслено однією чи двома рисками, вказує на особливості характеру, які були сформовані у процесі адаптації до реальності. Зверніть увагу, на якому місці у списку стоїть істота, з якою дитина себе ідентифікує — можна зро­бити висновок про стан самооцінки. Також зверніть увагу на великі розбіжності між Я-ре­альним та Я-ідеальним, що можливо говорить про внутрішній конфлікт особистості. Не­обхідно пам'ятати, що це особистісна методика і інтерпретувати її вголос потрібно вкрай обережно!
Якщо на першому місці собака, це свідчить про тягу та потребу у спілкуванні, вірність, чуйність, піклування, надійність. Людина є чутливою до відтінків відношення, потребує емо­ційного контакту. Має широке коло знайомих та друзів, легко сходиться з людьми, комуніка­бельна, виявляє цікавість та інтерес до людей. Метою цього типу особистості є спілкування, дружба та теплі відносини. Заради цього людина здатна підтримати думку більшості, навіть якщо з нею не згодна. Якщо ви вважаєте, що схожі на цю тварину, ви, напевно, уникаєте са­мотності та соціальної ізоляції, готові піти на компроміси.
Лев виказує такі риси характеру, як активність, енергійність, почуття власної гідності, гордість, лідерство. Ця людина потребує незалежності та значних досягнень, в неї досить ви­сокий рівень самооцінки. Це суто чоловічий тип характеру, що за допомогою сили прагне до­сягти власті, впливовості та безпеки. Якщо ви схожі на лева, то ви доволі чутливі до схвален­ня себе іншими, у вас розвинений інстинкт самозбереження. Ви не переносите неповаги до себе, може повестися агресивно, проте ви доволі обережні. Демонструєте підвищену вимог­ливість до себе та інших. Уникаєте ситуацій невдачі.
Якщо першою ви поставили рись, то ви екстраверт (спрямовані назовні), можливо, час­то буваєте агресивним, дратівливим, прагнете емоційного збудження. Ви. рухливі, для вас кращим захистом є напад, діє активно-захисна реакція. Якщо ви підкреслили рись однією рискою, ви імпульсивні, спочатку дієте, потім міркуєте. Любите демонструвати свою силу, незалежність. Можете бути дуже жорстким, схильні до лідерства, але за допомогою заляку­вання та агресії. Якщо рись підкреслена двома рисками, ви, можливо, відчуваєте нервово-психічне напруження.
Вам найбільше подобається павич? Тоді ви, напевне, любите демонструвати себе і свої здібності. Вам властиві самолюбство, гордість, а також егоїстичність. Ви прагнете дивувати, потребуєте підвищеної уваги, любові та турботи, маєте схильність до маніпулювання інши­ми. Як людина артистична, можете бути інфантильною та навіть капризною. Вас відрізняє розвинена уява.
Якщо приваблює лисиця, ви прагнете поваги та успіху і добиваєтеся цього за допомо­гою самоствердження. Ви можете бути людиною дуже хитрою. Щоб досягти впливовості та визнання, схильні вдаватися до різноманітних маніпуляцій, інтриг, навіть обману, схильні до фантазування.
Заєць на першому місці говорить про тривожність, боязкість, невпевненість у собі та обе­режність. Ви, напевне, прагнете безпеки, досягаєте її за рахунок втікання, уходу, уникання. Доволі песимістично ставитеся до життя, іноді випробовуєте дитячі форми поведінки. Якщо вам здається, що ви схожі на зайця, для вас характерно неприйняття себе. У вашій поведінці  простежується тенденція до уникання   невдач, тобто ви настроєні не відчувати особливого щастя при успіхах,  а от невдачі переживаєте дуже сильно, гостро відчуваєте провину та приниження. Ви прагнете не бути гіршим за інших та уникаєте успіхів, шукаєте можливості відмови, не  здатні адекватно дібрати завдання, вибираючи або дуже прості, або дуже складні задачі. Коли раптом щось вийшло, вважаєте, що «так склались обставини», вам «просто поталанило», зате невдачі приписуєте тільки собі.
  Якщо перше місце займає ведмідь, ви прагнете стабільності та спокою, і досягаєте  цього спираючись на постійність. Реагуєте і приймаєте рішення доволі повільно, і вас не треба  підганяти. Можна сказати, що ви — флегматик, доволі консервативний, спокійний, почуваєте  себе захищеним. Іноді буваєте впертим та агресивним, потребуєте «економії сил», тобто  лінощі  вам теж властиві. Ведмідь — зниження рухливості нервових процесів, флегматичність. У вас легко формуються та закріплюються звички, особливо це стосується динамічних  стереотипів. Ви схильні турбуватися, якщо перед вами стоїть проблема вибору. Якщо   цю  тварину  ви підкреслили двома лініями, вам властива відчуженість, відгородженість. Ви чітко  усвідомлюєте свою імпульсивність та неврівноваженість, конфліктність і прагнете стабільності  та  рівноваги.
Вам імпонує сова — тоді, швидше за все, ви інтроверт, самодостатні та трохи замкнені  у собі, навіть ізольовані. Вам властиве відчуження та стриманість, ви мало залежите від думки оточуючих. Ви доволі мовчазний, прагнете приховувати свої справжні відчуття та думки, дещо  сором'язливий та обережний. Якщо ви підкреслили це слово однією рискою, ви прагнете  незалежності, ви замкнені, відгороджені та самодостатні. Ви, напевне, не дуже любите  спілкуватися.
Першим у списку виступає олень — ви чутливі, сентиментальні, естетичні, замріяні, тактовні, розсудливі та врівноважені. Це скоріше жіночий тип характеру. Ви дуже вимогливі до своїх морально-етичних якостей, вас відрізняє благородство та совісність. Хоча ви і любите спілкуватися, у вас небагато друзів, ви більше схильні до самотності, можна сказати, що ви інтроверт. Достатньо працелюбні, але рішення приймаєте важко. Любите мріяти та фантазувати, рідко живете теперішнім. Зостаєтеся вірним своїм звичкам, не любите змін. Якщо не можете чогось досягти, легко стаєте обережним та відлюдькуватим.
Голуб на початку вашого списку вказує на серйозність, акуратність, поблажливість, конформність, невпевненість у собі, сором'язливість, залежність. Ви схильні звинувачувати себе, частіше за все несправедливо. Прагнете гармонії, злагоди, співчуття, намагаєтесь уникати конфліктів та боротьби, схильні поступатися. Вам властиві такі риси, як миролюбство
та дружелюбність. Довго переживаєте невдачі, тривожні, схильні довго відчувати провину, емоційно нестабільні. Більше реагуєте на негативні стимули.
Мишу на першому місці ставлять люди обережні, тривожні, залежні та пасивні. Ви по­требуєте турботи, опіки, захисту. На небезпеку реагуєте пасивно-оборонною реакцією, мож­ливий комплекс неповноцінності, дитячі форми поведінки, відмова від пошуку. Вам інколи хочеться щезнути, ви відмовляєтесь від боротьби та опору. Можливо, у вас занизька само­оцінка, ви відчуваєте слабкість та провину, не сприймаєте себе позитивно, дуже самокритич­ні. Вам потрібен відпочинок на самоті. Якщо мишу підкреслено двома рисками, така людина «ховається за хворобою», прагне бути маленькою, щоб її опікували. їй хронічно недостатньо спокою, відпочинку, вона почувається винною, приниженою та одинокою.
Якщо на першому місці у вас ящірка, ви відчуваєте тривогу та глобальну невпевненість у собі. Ви людина неврівноважена, імпульсивна та проворна, дещо легковажна та безвідпові­дальна, іноді вдаєтеся до лестощів та хитрощів. Вам не завадить трохи самоорганізації, інак­ше ви завжди будете підлеглим. Якщо вам здалося, що ви схожі на ящірку, ви відчуваєте емо­ційну напругу, у вас дуже низька здібність до саморегуляції, ви неврівноважені та збудливі. Якщо хотіли б бути схожим на ящірку —  ви скоріше за   дезадаптовані, відчуваєте негативний   емоційний стан, тривогу, смуток, навіть відчай.

  

Індивідуальна консультативна довідка
Встановлення особистісних рис за методикою «12 тварин» Б. К. Пашнєва
П. І. Б.___________________________ Вік__ Клас_ .
Дата дослідження___
Встановлено:
Тип особистості____________________________________________
Мета___________________________________________________
Засіб___________________________________ ;
Риси характеру й стани:______________________________________
Потребово-мотиваційна сфера:
Особливості самооцінки 
Особливості нервової регуляції
Особливості емоційно-афективної сфери
Особистісні риси, внутрішній світ
Особливості зовнішніх форм поводження
Основні складності й протиріччя
Шляхи рішення, висновки, рекомендації:
Психолог

Немає коментарів:

Дописати коментар